Актуелни соопштенија и медиумски архив на амбасадата 2016

Амбасадорката Алтхаузер оствари средба со македонскиот министер за економија

20.9.2016 | Германска амбасада Скопје
Амбасадорката Алтхаузер на средба со министерот за економија Кучи

На 20 септември Амбасадорката д-р Алтхаузер заедно со економскиот тим на Германската амбасада оствари средба со министерот за економија Дритон Кучи и соработниците од неговиот кабинет. . За време на ...

Конференција за печат за проектот „City Tree“

14.9.2016 | Германска амбасада Скопје
Pressekonferenz zum Projekt "City Tree"

На 14 септември, амбасадорката Алтхаузер учествуваше во конференција за печат во врска со проектот „City Tree“, кој е поддржан од страна на Германската амбасада. Скопје и Тетово ќе добијат инсталации...

Амбасадорката Алтхаузер на средба со Зоран Заев

13.9.2016 | Германска амбасада Скопје

На 13 септември, амбасадорката Алтхаузер оствари средба со лидерот на опозицијата и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на која разговараа за актуелниот политички развој во земјата. Во однос на политичк...

Студенти уметници од Дрезден и Скопје заеднички ги изложуваат своите дела

11.9.2016 | Германска амбасада Скопје
Poster der Ausstellung

Недела, 11.9.2016 – долго планираното отворање на изложбата „Близина и далечина" на младите уметници, студенти на Академиите за уметност во Дрезден и Скопје, треба да биде откажана. Поради земјотресот...

Конференција на тема: „Дуалното образование во Дрекселмајер-Македонија“

6.9.2016 | Германска амбасада Скопје
Informationsveranstaltung zur dualen Berufsausbildung

Во среда, на 7 септември во 11:00 часот, Германската Амбасада во Скопје во соработка со германската фирма Дрекслмајер, организира конференција на тема: „Дуалното образование во Дрекслмајер-Македонија...

Министерот за надворешни работи Штајнмајер го поздравува договорот на македонските партии

1.9.2016 | Германска амбасада Скопје
Aussenminister Dr. Frank-Walter Steinmeier, offizielles Porträtfoto

„Го поздравувам тоа што сега, по долги напори, многу преговори и разговори, македонските партии постигнаа договор за спроведување на предвремени нови избори. Консензусот е во согласност со Договорот о...

За помирување треба потсетување – Еврејските гробишта во Битола ќе станат „Парк на сеќавањето “

1.9.2016 | Германска амбасада Скопје
Портата на еврејските гробишта

Надгробни плочи лежат една до друга на ритчето. Млади луѓе клечат на колена над плочите и ги четкаат од нечистотија, додека не излезе на виделина белата површина испишана со хебрејски знаци. На инициј...

Жалост за жртвите од невремето

8.8.2016 | Германска амбасада Скопје
Deutsche Botschaft Skopje

Амбасадата на Сојузна Република Германија ја изразува својата длабока жалост за жртвите од невремето на 06.08.2016 година. Нашите мисли и нашето сочувство се со жртвите, повредените и нивните семејства.

„Благодариме Германија“

11.7.2016 | Германска амбасада Скопје
Младите фудбалери: Благодарам, Германија!

Вака се заблагодарија 45 млади од фудбалската школа „Еден на еден“ во Могила и нивниот тренер Николче Мрмачоски кога на 11 јули 2016 година госпоѓа д-р Валентина Илиева, претседател на здружението за ...